مشخصات لوله کاروگیت

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مانند لوله های فلکسی) و رنگ بیرون لوله کاروگیت سیاه رنگ و رنگ داخلی آن زرد و یا آبی رنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.این نوع لوله با اسم های مختلفی همچون لوله پلی اتیلن فاضلابی ، لوله پلی اتیلن دوجداره ، لوله فاضلابی شیار دار شناخته می شود که جهت جمع آوری و انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.ین لوله می‌تواند از فولاد و یا پلاستیک‌هایی از قبیل پلی اتیلن با چگالی بالا (H.D.PE) یا PVC ساخته شود. که بدلیل مزایای بسیار بالای پلی اتیلن لوله کاروگیت پلی اتیلن با فاصله ی زیاد از دیگر انواع لوله کاوگیت در صدر کاربرد در انواع پروژه های شهری و جاده ای ست.

لوله کاروگیت یا همان تولید شده از پلی اتیلن، بدلیل عدم امکان نشت، فاسد شدن، نصب آسان و مقاومت دربرابر حرکت خاک و فشار، از حدود نیم قرن پیش مورد مصرف قرار می گیرند همچنین این لوله به لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز معروف است.لوله کاروگیت برای کاربرد در شبکه های بدون فشار (ثقلی) طراحی شده اند و حداکثر فشار طراحی آنها ۱٫۵ بار می‌باشد.از این رو لوله های کاروگیت ضمن بالا بودن مقاومت حلقوی لوله از وزن پایینتری نسبت به لوله پلی اتیلن تک جداره برخوردار است.

استاندارد لوله های کاروگیت

استاندارد جهانی DIN 16961 لوله و اتصالات پلی اتیلن، استانداردی است که در مورد مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت صحبت می کند. از این رو برای لوله های دفنی که فشار نسبتاً زیادی به آن وارد می شود این استاندارد ایجاد و طراحی شده است.همچنین برای بررسی روش های تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه از استاندارد ISO 9969 استفاده می شود.

موضوع انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت در استاندارد EN 1446 توضیح داده شده است؛ طبق این مرجع، تغییرات دیواره لوله کاروگیت در برابر تنش، ضربه، کشش، فشار و خمیدگی مورد بررسی قرار می گیرد؛ اگر لوله پلی اتیلن دوجداره بتواند پس از استرس و فشار محیط مجدداً به شکل اولیه خود بازگردد و هیچ مشکلی ایجاد نشود، این لوله دارای شرایط مناسب و استاندارد می باشد. به طور کلی داقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت با ابعاد بزرگ، معادل ۵/۳۱ کیلو نیوتن بر متر مربع است.

سایزبندی و مشخصات لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت را بر اساس قطر دهانه داخلی نام گذاری کرده اند که در جدول زیر می توانید مشخصات و اندازی این لوله ها را مشاهده کنید . قطر خارجی لوله کاروگیت بستگی به مقاومت مکانیکی یا رینگ استیفنس دارد که در سه کلاس ۱۶ ، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن بر متر مربع مورد تولید و بازرسی قرار میگیرد.

مشخصات لوله کاروگیت
سایزبندی لوله کاروگیتقطر دهانه داخلی (میلی متر)قطر بیرونی (میلی متر)سایز (اینچ)
۱۱۰۱۱۰۱۲۷۴
۱۶۰۱۶۰۱۸۷۶
۲۰۰۲۰۰۲۳۱۸
۲۵۰۲۵۰۲۹۱۱۰
۳۱۵۳۱۵۳۶۴۱۲
۴۰۰۴۰۰۴۶۸۱۶
۵۰۰۵۰۰۵۸۴۲۰
۶۰۰۶۰۰۷۰۸۲۴
۷۰۰۷۰۰۷۲۷۲۸
۸۰۰۸۰۰۸۹۰۳۲
۹۰۰۹۰۰۹۲۸۳۶
۱۰۰۰۱۰۰۰۱۱۳۰۴۰

کاربرد لوله کاروگیت در انواع سایز

این سایز از لوله های کاروگیت در فاضلاب خانگی و غلاف دور کابل برق که  مصرف خیلی کمی دارد استفاده میشود و همچنین به صورت سفارشی این سایز تولید می شود.

برای فاضلاب مجتمع و فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

این سایز از لوله جزو پرمصرف ترین سایز از لوله کاروگیت می باشد.همچنین در زهکشی و غلاف دور لوله و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

بعد از سایز ۲۰۰ میلیمتر پر مصرف ترین سایز لوله است در اصطلاح لوله ۱۰ اینچ گفته می شود که قطر مفید داخل آن ۲۵سانتی متر است.

در فاضلاب شهری و همچنین فاضلاب مجتمع ها و لوله های زهکشی استفاده می شود.

در فاضلاب شهری، جمع آوری آب های سطحی و دریچه های دسترسی مرتفع استفاده می شود. لوله ۵۰۰ گران تر هستند به همین خاطر از لوله های در سایز ۴۰۰ بیشتر استفاده می شود.

در شبکه های جمع آوری فاضلاب همچنین آب های سطحی و معابر استفاده می شود.

در شبکه اصلی فاضلاب و معابر آدم رو لوله های زهکشی و انتقال آب رودخانه ها به صورت ثقلی مورد استفاده قرار میگیرد، همچنین معمولا لوله سایز ۹۰۰ کم مصرف است و همیشه از سایزهای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ استفاده می شود.

نکاتی در مورد را بدانید

مزایای لوله کاروگیت

 • عمر بالا لوله این درحالی است که از آنها می توان تا ۱۰۰ سال هم استفاده کرد.
 • در مقایسه با سایر لوله‌های پلاستیکی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.
 • به دلیل سطح صیقلی جدار داخلی، ضریب اصطکاک پایین است و در نتیجه رسوبی در لوله باقی نمی‌ماند و بهره‌وری انتقال آب بیشتر می‌شود.
 • لوله کاروگیت انعطاف‌پذیر و چکش‌خوار است.
 • لوله کاروگیت نسبت به انواع لوله‌های موجود بسیار سبک تر است.
 • لوله کاروگیت ارزش غذایی ندارد؛ در نتیجه، توسط جوندگان و حیوانات خورده نمی شود.
 • مقاوم در برابر مواد خورنده
 • تحمل پذیری خوب در برابر بار
 • حمل ونقل آسان
 • تحمل سرما وگرمای شدید
لوله کاروگیت

کاربردهای لوله کاروگیت

 • شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب‌های شهری
 • شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و مناطق صنعتی
 • سیستم‌های آبیاری
 • سیستم‌های انتقال آب باران
 • سیستم‌های زهکشی
 • تأسیسات تصفیه آب
 • مخازن ذخیره مواد و مایعات
 • سیستم‌های تقسیم‌کننده آب
 • سیفون‌های آب در جاده‌ها و رودخانه‌ها

شاید مقاله اتصالات آبیاری قطره ای هم برای شما جذاب باشد!!

لوله اسپیرال چیست؟

یکی از روش های تولید لوله فولادی روش اسپیرال می باشد. در این روش لوله فولادی به صورت مارپیچ از ورق هایی با ضخامت مختلف تولید می گردند. تولید لوله اسپیرال در سایزهای ۵ تا ۱۲۰ اینچ و به صورت رول شده موجود می باشند. از این لوله ها در صنایع گاز و نفت به دلایل مختلفی اعم از انعطاف پذیر بودن فرایند ساخت، یکنواختی ابعاد و … بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. لذا با توجه به کاربرد روزافزون لوله فولادی مذکور در صنعت نفت و گاز، بررسی عملکرد این لوله ها و تحقیق در مورد معایب آن ها ضروری است.

مزایای لوله های اسپیرال

 • لوله های اسپیرال دارای خواص مکانیکی بالایی هستند.
 • از نقطه نظر جریان سیال در این لوله فولادی ، لوله های مذکور خواص مناسبی را نشان داده اند.
 • این لوله ها از یکنواختی خوبی برخوردارند.
 • از نظر اقتصادی نسبت به سایر لوله فولادی ها مزایای بیشتری دارند.
 • و ...

تفاوت لوله کاروگیت با لوله اسپیرال

لوله های اسپیرال کاروگیت که دارای وجه تمایز زیادی با لوله  های کاروگیت هستند که لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.لوله های اسپیرال کاروگیت توسط دو اکسترودر که یکی لایه بیرونی و دیگری لایه داخلی را تولید میشود.در واقع لوله های اسپیرال کاروگیت به نوعی تلفیق دو لایه از مواد پلی اتیلن زرد رنگ و مشکی رنگ میباشند که به صورت اسپیرال یا مارپیچ پس از گذراندن مراحلی به این شکل در می آیند .

به طور کلی بخواهیم بیان کنیم هردو این نوع لوله ها جزء لوله های پلی اتیلن فاضلابی به حساب می آیند و همچنین سازه این لوله ها دوجداره محسوب میشود.

لوله کاروگیت ارزان

به لوله های فاضلابی که استفاده ای بجز جمع آوری و انتقال فاضلاب داشته باشند لوله کاروگیت ارزان گفته می شود. مهمترین کاربردهای لوله کاروگیت ارزان عبارتند از : ساخت سپتیک تانک در سایزهای بزرگ ؛ ساخت داکت برای عبور هوا ،تولید منهول پلی اتیلنی و بسیاری کاربردهای دیگر…

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مانند لوله های فلکسی) و رنگ بیرون لوله کاروگیت سیاه رنگ و رنگ داخلی آن زرد و یا آبی رنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.

لوله های اسپیرال کاروگیت که دارای وجه تمایز زیادی با لوله  های کاروگیت هستند که لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.

لوله های کاروگیت در سایزهای مختلفی ساخنه می شوند و نسبت به اندازه و سایز آنها قیمت متفاوتی وجود دارد چنانچه میخواهید از قیمت ها مطلع شوید با ما تماس بگیرید. ۶۶۶۷۱۶۳۹ الی ۴۲

4.9/5 ( 7 نظر )
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید