لوله کاروگیت و اتصالات آن

لوله ای پرکاربرد با ویژگی‌های منحصربه‌فرد و ساختاری ویژه، ساخته شده از جنس پلی اتیلن. که جدار بیرونی این لوله به صورت مارپیچی بوده و حلقه‌هایی متحدالمرکز در آن وجود دارد. سطح داخلی آن نیز حالتی صاف و صیقلی و بدون شیار دارد؛ به همین دلیل لوله های کاروگیت برای عبور مایعات و سیالات صنعتی بسیار پرکاربرد است و مایعات بدون داشتن فشار به راحتی می‌توانند از این قسمت از لوله عبور کنند. شیارهای موجود در بخش خارجی لوله نیز موجب می‌شود تا مقاومت لوله افزایش پیدا کند. معمولاً جدار داخلی نوع فاضلابی آن از جنس فولاد یا پلی‌اتیلن سنگین است. وجود چین‌خوردگی و فنری ساخته شدن لوله کاروگیت در بخش بیرونی آن موجب می‌شود تا لوله استحکام و مقاومت بیشتری در برابر فشار بالا و تنش داشته باشد.

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مانند لوله های فلکسی) و رنگ بیرون لوله کاروگیت سیاه رنگ و رنگ داخلی آن زرد و یا آبی رنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.این نوع لوله با اسم های مختلفی همچون لوله زهکشی ، لوله پلی اتیلن فاضلابی ، لوله پلی اتیلن دوجداره ، لوله فاضلابی شیار دار شناخته می شود که جهت جمع آوری و انتقال فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.ین لوله می‌تواند از فولاد و یا پلاستیک‌هایی از قبیل پلی اتیلن با چگالی بالا (H.D.PE) یا PVC ساخته شود. که بدلیل مزایای بسیار بالای پلی اتیلن لوله کاروگیت پلی اتیلن با فاصله ی زیاد از دیگر انواع لوله کاوگیت در صدر کاربرد در انواع پروژه های شهری و جاده ای ست.

لوله کاروگیت یا همان تولید شده از پلی اتیلن، بدلیل عدم امکان نشت، فاسد شدن، نصب آسان و مقاومت دربرابر حرکت خاک و فشار، از حدود نیم قرن پیش مورد مصرف قرار می گیرند همچنین این لوله به لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز معروف است.لوله کاروگیت برای کاربرد در شبکه های بدون فشار (ثقلی) طراحی شده اند و حداکثر فشار طراحی آنها ۱٫۵ بار می‌باشد.از این رو لوله های کاروگیت ضمن بالا بودن مقاومت حلقوی لوله از وزن پایینتری نسبت به لوله پلی اتیلن تک جداره برخوردار است.

این لوله های دوجداره برای اولین بار در سال ۱۹۶۵ در آمریکا ساخته شدند و اولین تحقیقات آن از سال ۱۹۶۰ در موسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا شروع شد و به دنبال موادی بودند که هم از پلاستیک ساخته شده باشند هم بتوانند فشار خاک را برای مدت طولانی زیر خاک تحمل کنند و هم قیمت بالایی نداشته باشند و برای اولین بار در ورودی زهکشی آب مزرعه ها استفاده شد. این اولین تجربه ی آن ها بسیار موفقیت آمیز بود و سرعت کار را به میزان قابل توجهی افزایش داد و انتقال سیالات را به میزان زیادی ساده کرد. بعد از آن تحقیقات زیادی برای بهتر کردن ظاهر لوله ها در طول سال های مختلف انجام شد تا اینکه لوله ها به شکل های امروزی رسیدند و در آینده امکان این را پیدا کرده اند که بیشتر با دانش روز هماهنگ شوند و حتی امکان نصب لیزر برروی آن ها هم فراهم شود.

استاندارد لوله های کاروگیت

استاندارد جهانی DIN 16961 لوله و اتصالات پلی اتیلن، استانداردی است که در مورد مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت صحبت می کند. از این رو برای لوله های دفنی که فشار نسبتاً زیادی به آن وارد می شود این استاندارد ایجاد و طراحی شده است.همچنین برای بررسی روش های تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه از استاندارد ISO 9969 استفاده می شود.

موضوع انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت در استاندارد EN 1446 توضیح داده شده است؛ طبق این مرجع، تغییرات دیواره لوله کاروگیت در برابر تنش، ضربه، کشش، فشار و خمیدگی مورد بررسی قرار می گیرد؛ اگر لوله پلی اتیلن دوجداره بتواند پس از استرس و فشار محیط مجدداً به شکل اولیه خود بازگردد و هیچ مشکلی ایجاد نشود، این لوله دارای شرایط مناسب و استاندارد می باشد. به طور کلی داقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت با ابعاد بزرگ، معادل ۵/۳۱ کیلو نیوتن بر متر مربع است.

ویژگی های لوله کاروگیت

این لوله‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که شامل موارد زیر هستند؛

* مقاومت بسیار بالا نسبت به سایر لوله‌ها خصوصاً اینکه نسبت انواع لوله‌های پلاستیکی از مقاومت بالایی در برابر خوردگی برخوردار است.

* ماندگاری بسیار بالای این لوله‌ها از دیگر ویژگی‌های خاص آنها است به گونه‌ای که عمر مفید آنها بیش از ۵۰ سال تخمین زده شده است و حتی می‌توان از ان ها تا ۱۰۰ سال هم استفاده کرد.

* جدار داخلی این لوله‌ها صاف و صیقلی و بدون شیار است به همین دلیل سیالات به راحتی از درون آن عبور می‌کنند. این ویژگی سبب شد که بتوان از لوله‌های با قطر کم هم در پروژه‌های لوله گذاری استفاده کرد و با این کار در هزینه پروژه صرفه جویی کرد. همچنین این صاف بودن سبب می‌شود که اصطکاک به پایین‌ترین حد خود برسد و رسوبی در لوله باقی نماند و بهره‌وری انتقال آب نیز بیشتر می‌شود.

* انعطاف پذیری و حالت گیر بودن، سرعت نصب بسیار بالا و سبک وزن بودن و حمل راحت این لوله‌ها از دیگر مزایای منحصر به فردشان است.

* این لوله‌ها را می‌توان در اندازه و قطرهای بزرگ نیز تولید کرد.

* هزینه ساخت و تولید مناسب و قابل بازیافت بودن لوله کاروگیت از دیگر ویژگی‌های لوله کاروگیت است.

* در آخر که این لوله‌ها ارزش غذایی ندارند و لذا جوندگان و میکروارگانیسم به آنها حمله نمی‌کنند به همین دلیل کمتر دچار پوسیدگی، ترک خوردگی و خراب شدن می‌شود.

سایزبندی و مشخصات لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت را بر اساس قطر دهانه داخلی نام گذاری کرده اند که در جدول زیر می توانید مشخصات و اندازی این لوله ها را مشاهده کنید . قطر خارجی لوله کاروگیت بستگی به مقاومت مکانیکی یا رینگ استیفنس دارد که در سه کلاس ۱۶ ، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن بر متر مربع مورد تولید و بازرسی قرار میگیرد.

مشخصات لوله کاروگیت
سایزبندی لوله کاروگیتقطر دهانه داخلی (میلی متر)قطر بیرونی (میلی متر)سایز (اینچ)
۱۱۰۱۱۰۱۲۷۴
۱۶۰۱۶۰۱۸۷۶
۲۰۰۲۰۰۲۳۱۸
۲۵۰۲۵۰۲۹۱۱۰
۳۱۵۳۱۵۳۶۴۱۲
۴۰۰۴۰۰۴۶۸۱۶
۵۰۰۵۰۰۵۸۴۲۰
۶۰۰۶۰۰۷۰۸۲۴
۷۰۰۷۰۰۷۲۷۲۸
۸۰۰۸۰۰۸۹۰۳۲
۹۰۰۹۰۰۹۲۸۳۶
۱۰۰۰۱۰۰۰۱۱۳۰۴۰

کاربرد لوله کاروگیت در انواع سایز

لوله کاروگیت به دلیل استحکام و انعطاف پذیری بالایی که دارد برای زهکشی آب ، در زیر پل ها ، حمل مواد اسیدی و بازی، لوله های فاضلاب آدم رو ، پس آب های صنعتی و… مورد استفاده قرار می گیرد ولی استفاده عمده آن ها در جهان و ایران در لوله های فاضلاب است و به همین دلیل به این مدل از لوله، لوله ی فاضلاب هم گفته می شود. ویژگی‌های لوله کاروگیت با توجه به نیاز امروز در مدیریت‌های شهری و برقراری فاضلاب‌های شهری و جمع‌آوری آبهای سطحی از بهترین گزینه‌ها در این سیستم می‌باشد به گونه‌ای که امروز در بیشتر است شهرهای در پروژه‌های فاضلابی از لوله‌های کاروگیت فاضلابی استفاده می‌شود.

این سایز از لوله های کاروگیت در فاضلاب خانگی و غلاف دور کابل برق که  مصرف خیلی کمی دارد استفاده میشود و همچنین به صورت سفارشی این سایز تولید می شود.

برای فاضلاب مجتمع و فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

این سایز از لوله جزو پرمصرف ترین سایز از لوله کاروگیت می باشد.همچنین در زهکشی و غلاف دور لوله و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

بعد از سایز ۲۰۰ میلیمتر پر مصرف ترین سایز لوله است در اصطلاح لوله ۱۰ اینچ گفته می شود که قطر مفید داخل آن ۲۵سانتی متر است.

در فاضلاب شهری و همچنین فاضلاب مجتمع ها و لوله های زهکشی استفاده می شود.

در فاضلاب شهری، جمع آوری آب های سطحی و دریچه های دسترسی مرتفع استفاده می شود. لوله ۵۰۰ گران تر هستند به همین خاطر از لوله های در سایز ۴۰۰ بیشتر استفاده می شود.

در شبکه های جمع آوری فاضلاب همچنین آب های سطحی و معابر استفاده می شود.

در شبکه اصلی فاضلاب و معابر آدم رو لوله های زهکشی و انتقال آب رودخانه ها به صورت ثقلی مورد استفاده قرار میگیرد، همچنین معمولا لوله سایز ۹۰۰ کم مصرف است و همیشه از سایزهای ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ استفاده می شود.

قیمت لوله کاروگیت

استفاده از لوله کاروگیت هر روز بیشتر از گذشته رواج پیدا می‌کند و استحکام، مقاومت بالا و عدم ترک خوردگی این لوله‌ها موجب شده که از این لوله‌ها بیشتر از هر نوع لوله‌ دیگری در زیر زمین و به منظور فعالیت‌های صنعتی استفاده شود. از طرف دیگر، هزینه ساخت این لوله‌ها به نسبت پایین‌تر است و به خاطر طول عمر بالایی که دارند، کمتر نیاز به تعمیر و تغییرات خواهد داشت و در سایزها و اندازه‌های مختلف برای مصارف متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرند.به طور کلی این مدل از لوله ها نسب به سایر لوله های سرامیکی، بتونی و فلزی قیمت مناسب تر و پایین تری دارند. قیمت لوله های کاروگیت با توجه به نوع استفاده ، اندازه و فشاری که می توانند تحمل کنند متفاوت است به طور کلی استفاده از لوله های کاروگیت روشی مدرن و جدید محسوب می شود و بسیار مقرون به صرفه بوده و هزینه ی آن نیز نسب به سایر لوله ها کم تر است ضمن اینکه از قابلیت نصب و طول عمر بالایی نیز برخوردار است.

اگر نیاز به راهنمایی یا مشاوره در مورد محصولات پلیمر کده دارید می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین محصول را انتخاب کنید

نکاتی در مورد را بدانید

اتصالات کاروگیت

اهمیت تنوع “اتصالات” اتصالات و کیفیت آنها کماکان بیش از “لوله ها” لوله ها بوده، چه بسا که براساس آمار بیش از ۸۵% از مشکلات بخش انتقال سیال در اتصالات بدون کیفیت و کاربرد ناصحیح گزارش می گردد.

انواع اتصالات کاروگیت شامل کوپلر ها، اتصال کمربند و واشر ،سراه تبدیل و… در سایز های مختلف تولید می شود. اتصالات کاروگیت به دو صورت تزریقی و دستساز می باشند. قابلیت تولید اتصالات کاروگیت بصورت دست ساز این امکان را فراهم می کند تا انواع زانو ها و سراه ها با هر زاویه و هر سایز قابل تولید باشد. اتصالات کاروگیت از جمله محصولات مورد نیاز در اجرای لوله های کاروگیت می باشد که در تغییر مسیر لوله در زوایای مختلف، در اتصال به منهول و… کاربرد دارد.

برای اتصالات لوله کاروگیت روش های زیادی وجود دارد:

 1. اتصال با واشر و کوپلر : این اتصال از میان تمامی روش ها ساده ترین نوع اتصال  این لوله ها است.
 2. اتصال کوپلر موفه دار : این روش یکی دیگر از روش های اتصال لوله کاروگیت است که نسبت به روش قبل مقرون به صرفه تر می باشد زیرا مصرف واشرهای پلاستیکی و خرید کوپلر کمتر می شود. اما این روش نسبت به روش قبل دارای مقداری افت لوله است.
 3. اتصال با کمربند و واشر : این روش بیشتر برای اتصال لوله ها در سایز بالا استفاده می شود.
 4. اتصال لوله کاروگیت با استفاده از جوش : در این روش برای اتصال لوله از جوش پلی اتیلن استفاده می شود. یا جوش الکتروفیوژن برای سایز های بالای ۲۰۰۰ میلیمتر

از جمله اتصالات لوله های کاروگیت نوع تزریقی می باشد که نسبت به اتصالات دست ساز قیمت بالاتری دارند ولی بصورت یکپارچه تولید می شود و مثل اتصالات پلیکا تولید می شود جای مناسبی برای اتصال به لوله های کاروگیت دارد واشر مناسب برای اب بندی و معمولا به رنگ‌سیاه می باشد این اتصالات خیلی پر مصرف نیستند مثلا مثل اتصالات پلیکا در ساختمان یا اتصالات پلی اتیلن در آبیاری بارانی و قطره ای ولی بسیار مشکل گشا هستند چراکه مثلا یک‌خط لوله ی چند کیلومتری فقط با یک اتصالات زانویی ۴۵ درجه یا ۹۰ درجه کامل می شود . اتصالات کاروگیت در سایز های کوچک مثل ۱۱۰ و ۱۲۵ و ۱۶۰ و ۲۰۰ و ۲۵۰ بصورت تزریقی به صرفه تر هستند. همانطور که می دانید برای  اتصالات از هر نوع  پی وی سی یا پلی اتیلن هم کاروگیت قالب هایی طراحی می شود که این قالب ها برای پی وی سی  معمولا مشخص و محدود هستند ولی برای لوله های کاروگیت نمیتواند خیلی مشخص و محدود باشد چون هر خط لوله شرایط خاص خودش را دارد و بهمین دلیل ساختن قالب ها که معمولا هزینه ی زیادی دارد توجیه اقتصادی ندارد چرا که مصرف زیادی ندارد و تولید این اتصالات و دپو کردن آنها به دلیل فروش کم‌ به صرفه تولید کننده ها نیست . از این‌ رو اتصالات کاروگیت پر مصرف معمولا در سایز های ۲۰۰ و ۲۵۰ و ۱۶۰  بصورت تزریق تولید می شود.
با این توضیحات در صورتی که مهندسین مشاورین و مجریان صنعت آب و فاضلاب در اجرای خط لوله های کاروگیت به اتصالات کاروگیت نیاز داشتند می توانند با مجموعه پلیمر کده تماس بگیرند و هر نوع اتصالی با هر سایز و  با هر نوع زاویه ای  نیاز داشته باشید در سبد کالایی ما موجود می باشد. در سایز های کوچک مثل ۱۱۰ ، ۱۲۵ ، ۱۶۰ ، ۲۰۰ ،۲۵۰ بصورت تزریقی یکپارچه تولید شده و آماده ی عرضه می باشد و اتصالات سایزهای بزرگ‌ از سایز ۳۱۵ تا ۲۰۰۰ میلیمتر با هر زاویه ایی و هر اندازه قابل تولید بصورت دست ساز توسط تکنسین‌ های آموزش دیده و با تجربه ی پلیمر کده می باشد. 
اتصالات کاروگیت دست ساز قابلیت این را هم دارند که با اتصالات پلی اتیلنی تک جداره هم ست شوند ، مثلا یک سراه ۹۰ درجه که دو طرف آن‌ پلی اتیلن‌ تک‌ جداره باشد و یک سمت آن‌ کاروگیت باشد. نوع دیگر کاربرد اتصالات کاروگیت اتصال لوله های کاروگیت با کوپلر و یا زانویی به منهول های پلی اتیلن‌ پیش ساخته می باشد.

مزایای لوله کاروگیت

 • عمر بالا لوله این درحالی است که از آنها می توان تا ۱۰۰ سال هم استفاده کرد.
 • در مقایسه با سایر لوله‌های پلاستیکی، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد.
 • به دلیل سطح صیقلی جدار داخلی، ضریب اصطکاک پایین است و در نتیجه رسوبی در لوله باقی نمی‌ماند و بهره‌وری انتقال آب بیشتر می‌شود.
 • لوله کاروگیت انعطاف‌پذیر و چکش‌خوار است.
 • لوله کاروگیت نسبت به انواع لوله‌های موجود بسیار سبک تر است.
 • لوله کاروگیت ارزش غذایی ندارد؛ در نتیجه، توسط جوندگان و حیوانات خورده نمی شود.
 • مقاوم در برابر مواد خورنده
 • تحمل پذیری خوب در برابر بار
 • حمل ونقل آسان
 • تحمل سرما وگرمای شدید
لوله کاروگیت

کاربردهای لوله کاروگیت

 • شبکه‌های جمع‌آوری و انتقال فاضلاب‌های شهری
 • شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی در شهرها و مناطق صنعتی
 • سیستم‌های آبیاری
 • سیستم‌های انتقال آب باران
 • سیستم‌های زهکشی
 • تأسیسات تصفیه آب
 • مخازن ذخیره مواد و مایعات
 • سیستم‌های تقسیم‌کننده آب
 • سیفون‌های آب در جاده‌ها و رودخانه‌ها

شاید مقاله اتصالات آبیاری قطره ای هم برای شما جذاب باشد!!

لوله اسپیرال چیست؟

یکی از روش های تولید لوله فولادی روش اسپیرال می باشد. در این روش لوله فولادی به صورت مارپیچ از ورق هایی با ضخامت مختلف تولید می گردند. تولید لوله اسپیرال در سایزهای ۵ تا ۱۲۰ اینچ و به صورت رول شده موجود می باشند. از این لوله ها در صنایع گاز و نفت به دلایل مختلفی اعم از انعطاف پذیر بودن فرایند ساخت، یکنواختی ابعاد و … بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. لذا با توجه به کاربرد روزافزون لوله فولادی مذکور در صنعت نفت و گاز، بررسی عملکرد این لوله ها و تحقیق در مورد معایب آن ها ضروری است.

مزایای لوله های اسپیرال

 • لوله های اسپیرال دارای خواص مکانیکی بالایی هستند.
 • از نقطه نظر جریان سیال در این لوله فولادی ، لوله های مذکور خواص مناسبی را نشان داده اند.
 • این لوله ها از یکنواختی خوبی برخوردارند.
 • از نظر اقتصادی نسبت به سایر لوله فولادی ها مزایای بیشتری دارند.
 • و ...

تفاوت لوله کاروگیت با لوله اسپیرال

لوله های اسپیرال کاروگیت که دارای وجه تمایز زیادی با لوله  های کاروگیت هستند که لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.لوله های اسپیرال کاروگیت توسط دو اکسترودر که یکی لایه بیرونی و دیگری لایه داخلی را تولید میشود.در واقع لوله های اسپیرال کاروگیت به نوعی تلفیق دو لایه از مواد پلی اتیلن زرد رنگ و مشکی رنگ میباشند که به صورت اسپیرال یا مارپیچ پس از گذراندن مراحلی به این شکل در می آیند .

به طور کلی بخواهیم بیان کنیم هردو این نوع لوله ها جزء لوله های پلی اتیلن فاضلابی به حساب می آیند و همچنین سازه این لوله ها دوجداره محسوب میشود.

لوله کاروگیت ارزان

به لوله های فاضلابی که استفاده ای بجز جمع آوری و انتقال فاضلاب داشته باشند لوله کاروگیت ارزان گفته می شود. مهمترین کاربردهای لوله کاروگیت ارزان عبارتند از : ساخت سپتیک تانک در سایزهای بزرگ ؛ ساخت داکت برای عبور هوا ،تولید منهول پلی اتیلنی و بسیاری کاربردهای دیگر…

شاید مقاله لوله پنج لایه هم برای شما جذاب باشد!!

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مانند لوله های فلکسی) و رنگ بیرون لوله کاروگیت سیاه رنگ و رنگ داخلی آن زرد و یا آبی رنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.

لوله های اسپیرال کاروگیت که دارای وجه تمایز زیادی با لوله  های کاروگیت هستند که لوله کاروگیت فاضلاب از سایز ۱۲۰۰ به بالا بصورت لوله پلی اتیلن اسپیرال تولید می شوند.

لوله های کاروگیت در سایزهای مختلفی ساخنه می شوند و نسبت به اندازه و سایز آنها قیمت متفاوتی وجود دارد چنانچه میخواهید از قیمت ها مطلع شوید با ما تماس بگیرید. ۶۶۶۷۱۶۳۹ الی ۴۲

4.9/5 ( 7 نظر )
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید