لوله پلیکا

در بسیاری از شهرهای بزرگ مهمترین موضوع انتقال آب آشامیدنی و جمع آوری آب های سطحی و فاظلابی میباشد.از اینرو خرابی لوله ها باعث آلودگی محیط زیست و در بسیاری موارد نشست ساختمان میشود به همین خاطر از لوله پلیکا به دلیل خواص ویژه و دوام طولانی استفاده می شود.

لوله-پلیکا

لوله پلیکا چیست؟

همه ی ما با نام لوله پلیکا یا پولیکا آشنا هستیم و این نوع لوله را بیشتر در ساختمان ها دیدیم اما اصلا لوله پلیکا چیست؟! باید بگوییم که این نوع لوله همان لوله upvc است که اولین تولید کننده این نوع لوله، پلیکا نام داشت که همان نام در ایران معروف و شناخته شد و بسیاری مردم نام پلیکا را به جای یو پی وی سی انتخاب کردند و همان اسم بر روی این نوع لوله قرار گرفت.این نوع لوله ها همان خواص و ویژگی های لوله upvc را دارا می باشند و در مقابل ضربات مقوام هستند و به سختی دچار مشکل و خرابی می شوند که همین موضوع سبب افزایش طول عمر آنها شده است.

لوله های پلیکا در هیچ شرایط محیطی زنگ نمی زنند و پوسیده نمی شوند به همین دلیل در سیستم های آبی، سیم کشی زیرزمینی و مسیرهای فاظلابی کاربرد و مورد استفاده قرار میگیرد.از این رو U-PVC پس از پلی اتیلن یکی از پر مصرف ترین مواد پلیمری است.مدت زیادی است که U-PVC به عنوان ماده‌ای رشد یافته مورد توجه قرار گرفته است و با تمامی صحبت‌هایی که در مورد آن مطرح بوده و هست، و به رغم وجود محدودیت‌های گوناگون در استفاده از آن، آینده‌ای همراه با رشد اقتصادی برای این ماده تصور می‌شود.

لوله پلیکا با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می‌نمایند. جدیدترین مدل از خانواده لوله‌های پلیکا ( U-PVC) لوله مورد استفاده برای آب و فاضلاب در سراسر دنیا پوش فیت یو پی وی سی است که نشت نمی‌کند و به آسانی نصب می‌شود.در زمان حاضر این ماده پر مصرف در بسیاری از کشورهای جهان و از جمله ایران تولید می شود٬ و نو آوری های بسیار در جهت بهینه سازی شکل دهی و اقتصاد تولید این ماده انجام پذیرفته٬ و می پذیرد.
در میان گونه های مهم شاخص مواد پلاستیک٬ گونه ای که به شکل های گوناگون و ویژگی های متنوع تولید می شود٬ بی تردید«پی.وی.سی» است. تقریبا ۹۰% پی.وی.سی تولید شده در جهان توسط یکی از سه فرآیند اکستروژن٬ کلندرکاری و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می گردد. بیشترین مقدار پی.وی.سی اکسترود شده٬ در ساخت انواع لوله های آب تحت فشار٬ لوله های مجاری آب و فاضلاب به کار می رود.

تاریخچه لوله پلیکا (PVC)

پلی وینیل کلرید یا پلیکا اواخر قرن نوزدهم کشف شد.دانشمندان با مشاهده گاز شیمیایی تازه ایجاد شده وینیل کلراید، دریافتند که وقتی این گاز در معرض نور خورشید قرار دارد ، تحت یک واکنش شیمیایی باعث بوجود آمدن ماده جامد با رنگ خارجی سفید می شود.بعد از سالها یعنی در سال ۱۹۲۰ میلادی، دانشمندی به نام Waldo Semon توسط شرکت BFGoodrich استخدام شد تا یک لاستیک مصنوعی را به جای لاستیک طبیعی که هزینه ی زیادی هم داشت، تولید کند.آزمایشات وی سرانجام منجر به تولید پلی وینیل کلرید شد.

 اگرچه تولید کنندگان محصولات از PVC به روش های مختلفی – در کفه های کفش ، توپ های گلف ، و کت های بارانی ، به صورت موردی استفاده کردند – اما کاربرد آن در جنگ جهانی دوم افزایش چشمگیری داشت.از این رو به این موضوع پی بردن که PVC جایگزینی عالی برای عایق لاستیکی در سیم کشی است و در کشتی های نظامی ایالات متحده بسیار مورد استفاده قرار گرفت.

شاید مقاله اتصالات قطره ای هم برای شما جذاب باشد!!

فرایند تولید لوله PVC

به کارگیری افزودنی های پی وی سی در پروسه تولید لوله و اتصالات رفتار و خواص ویژه ای ایجاد نموده و سبب ارتقاء خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر محصول می گردد . این افزودنی ها با در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان ، تامین و تولید شده و همواره تاکید و تمرکز خاص بر مشتری محوری و تولید محصولی با کیفیت و یکنواخت وجود دارد محصولات تولیدی در ایران به صورت پودر ، گرانول ، قرص ، مایع و … به صورت One Pack عرضه می گردد.

در ادامه فرایند تولید لوله PVC یا پلیکا را توضیح خواهیم داد:

گاز طبیعی تحت فشار گرم می شود تا اتیلن تشکیل شود. به این کار "ترک خوردگی" گفته می شود.
نمک سنگ معمولی (کلرید سدیم) با تولید الکترولیز تقسیم می شود تا کلر و آب قلیایی (کلسیم سدیم) تولید کند.
کلر و اتیلن برای تشکیل مونومر وینیل کلرید (VCM) ترکیب شده اند.
مولکولهای VCM سپس به انتهای انتهایی (پلیمریزاسیون) می پیوندند تا زنجیرهای طولانی از پلیمر پلی وینیل کلرید (پلاستیک) تشکیل دهند.
پودر PVC نرمش پذیر ترکیب شده ، ذوب می شود و در لوله ها اکسترود می شود.
در نهایت لوله پلیکا تولید و آماده استفاده از آن در پروژه های مختلف می باشد.

جدیدترین مدل از خانواده لوله های پلیکا ( U-PVC ) لوله مورد استفاده برای آب و فاضلاب در سراسر دنیا پوش فیت U-PVC است که نشت نمی کند و به آسانی نصب می شود .

PVC (پلی ونیل کلراید ) اولین بار درآلمان تولید گردید . این لوله ها از درصد بالایی ( مثلاً ۹۰ درصد ) از پلیمر پی وی سی یا پلی ونیل کلراید ساخته می شوند . در ساخت و تولید این لوله ها نباید از مقدار زیاد از مواد دوران کننده استفاده شود زیرا باعث نرم شدن لوله می گردد در غیراین صورت لوله تولید شده منعطف بوده و کاربردهای متفاوت با حالت سخت خود خواهند داشت.

اگر نیاز به راهنمایی یا مشاوره در مورد محصولات پلیمر کده دارید می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین محصول را انتخاب کنید

شاید مقاله لوله کاروگیت هم برای شما جذاب باشد!!

مزایای لوله پلیکا

مقاومت در برابر خوردگی : لوله پلیکا غیر رسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها و نمک‌هایی که باعث خوردگی فلزات می‌شوند مقاوم است. این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا ( لوله پولیکا ) وجود دارد. در نتیجه لوله در جاهایی که خاک مهاجم است کاربرد دارد.

مقاومت شیمیایی : لوله پلیکا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی حداکثر تا دمای ۱۴۰ درجه فارنهایت مقاومت خود را به نمایش می‌گذارد و همچنین در برابر مواد شیمیایی ای که معمولا در منازل پیدا یا استفاده می‌شوند مقاوم است.

مقاوت نسبت به وزن، سبک بودن : لوله پلیکا پیشرف شگرفی در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است. این لوله‌ها مصدومیت کارگر را به شدت کاهش می‌دهد.

انعطاف پذیری : مقاومت لوله پلیکا نسبت به شکستگی یک ویژگی بسیار مهم است. در حالیکه لوله پلیکا (پولیکا ) از ترکیب مواد پی وی سی خشک ( U-PVC ) ساخته شده تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود را دارد.

مقاومت در برابر ضربه : در شرایط عادی لوله پلیکا ( پولیکا ) به نسبت لوله‌های ساخته شده از خاک رس بتن و بسیاری دیگر از مواد مرسوم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

ضریب اصطکاک : لوله pvc با دیواره های صاف تری که دارد باعث کاهش اصطکاک سیال و مقاومت در برابر جریان می شود.

کیفیت آب : لوله پلیکا هیچ تاثیر منفی ای روی کیفیت آب نمی‌گذارد.

عایق حرارتی : لوله پلیکا رسانایی حرارتی کمتری نسبت به لوله‌های قدیمی تر دارد. این باعث می‌شود که لوله پلیکا برای بسیاری از پروژه‌های عایق حرارتی مناسب و مطلوب باشد.

لوله پی وی سی و انواع آن

لوله پلیکا به سه دسته تقسیم می شود:

لوله پلیکا معمولی

لوله پلیکا نیمه قوی

لوله پلیکا قوی

به کارگیری افزودنی های پی وی سی در پروسه تولید لوله و اتصالات رفتار و خواص ویژه ای ایجاد نموده و سبب ارتقاء خواص مکانیکی و طول عمر بیشتر محصول می گردد . این افزودنی ها با در نظر گرفتن نیازهای تک تک مشتریان ، تامین و تولید شده و همواره تاکید و تمرکز خاص بر مشتری محوری و تولید محصولی با کیفیت و یکنواخت وجود دارد .

لوله pvc

اگر نیاز به راهنمایی یا مشاوره در مورد محصولات پلیمر کده دارید می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید تا بتوانبد بهترین محصول را انتخاب کنید

کاربردهای لوله پلیکا

لوله پلیکا از لوله‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان است و بیش از نیمی از U-PVC ( پی وی سی ) تولید شده در این صنعت به کار می‌رود. بیشترین استفاده از آن در خروج فاضلاب است و برای ساخت ناودان و کابل برق به کار می‌رود. لوله پلیکا ( پولیکا ) از لوله‌های پلیمری قدیمی در بازار است و علیرغم این موضوع هنوز به دلیل تقاضای بازار تولید و توزیع می‌شود. این لوله در برابر مواد شیمیایی عادی موجود در خاک مقاوم است. لوله پلیکا را می‌توان یکی از سبک‌ترین لوله‌ها دانست.

 • زهکشی
 • فاضلاب
 • منبع تغذیه
 • خطوط خدمات آب
 • آبیاری
 • تاسیسات صنعتی مختلف
 • مجرا

لوله پلیکا به دو صورت دفنی و غیر دفنی در ساختمان ها به کار برده می شود.همچنین اگر لوله حاوی تثبیت کننده ها و مهارکننده های ماوراء بنفش باشد تا در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت کند و با رنگ لاتکس مبتنی بر آب رنگ شود ، می توان از آن در خارج از منزل نیز استفاده کرد.موادی که برای ساخت لوله پلیکا استفاده می شود در برابر بسیاری از مواد شیمیایی معمولی مانند اسیدها، نمک ها و اکسیدان ها مقاوم هستند.از آنجا که اجزای سیستم لوله کشی پلیکا در رنگهای متنوعی قابل تولید هستند ، شناسایی کاربرد بسیار آسان بر اساس رنگ آن در جهان طراحی شده است.

 • سفید برای DWV و برخی از کاربردهای کم فشار
 • سفید، آبی و خاکستری تیره برای لوله کشی آب سرد
 • سبز برای خدمات فاضلاب
 • خاکستری تیره برای کاربردهای تحت فشار صنعتی

لوله پلیکا به عنوان یک ماده قابل قبول برای DWV ، فاضلاب و خدمات آب قابل شرب و توزیع در کلیه کدهای لوله کشی است. این کدها معمولاً محصولات قابل قبولی را برای مصارف خاص بر اساس تعیین استاندارد ASTM شناسایی می کنند.

از آنجا که چاپ روی لوله های پلیکا ساده است ، شناسایی آنها همیشه آسان است. استانداردهای ASTM دستورالعمل قرار دادن لوله پلیکا را به شرح زیر دارند:

 1. نام یا مارک تجاری سازنده
 2. استانداردی که مطابقت دارد
 3. اندازه لوله
 4. تعیین مواد (مثلاً PVC 12454 ، PVC 1120 یا PVC Type 1 ، درجه ۱)
 5. DWV ، اگر برای زهکشی باشد
 6. درجه فشار در صورت برای فشار بودن
 7. شماره SDR یا شماره برنامه
 8. اگر لوله برای آب آشامیدنی باشد ، یک مهر و موم آزمایشگاهی یا علامت گذاری مبنی بر مناسب بودن آب قابل شرب است.
  نصب لوله پلیکا آسان است. پیمانکاران عاشق این نوع لوله هستند.

شاید مقاله لوله پنج لایه هم برای شما جذاب باشد!!

موارد مصرف لوله پلیکا PVC

مخابرات

فاضلابهای خانگی

شهری و صنعتی

شبکه های آبرسانی تحت فشار

شبکه های برق

موارد-مصرف-لوله-پلیکا

سایز لوله پلیکا PVC

سایزبندی انواع لوله های پولیکا فاضلاب به میلیمتر

۲۰ – ۲۵ – ۳۲ – ۴۰ – ۵۰ – ۶۳ – ۷۵ – ۹۰ – ۱۱۰ – ۱۲۵ – ۱۶۰ – ۲۰۰ – ۲۵۰ – ۳۱۵ – ۴۰۰

سایزبندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به اینچ

۲/۱ – ۴/۳ – ۱ – ۴/۱ ۱ – ۲/۱ ۱ – ۲ – ۲/۱ ۲ – ۳ – ۴ – ۵ – ۶ – ۸ – ۱۰ – ۱۲ – ۱۴

سایزبندی انواع لوله های پلیکا فاضلاب به سانتیمتر

لوله پلیکا سایز دهانه ۲ سانتیمتر ، ۲٫۵ سانتی متر ، ۳ سانتیمتر ، ۴ – ۵ – ۶ – ۷ – ۸ – ۱۰ – ۱۲ – ۱۵ یا ۱۶ – ۲۰ – ۲۵ – ۳۰ – ۴۰ قابلیت تولید دارد.

بهترین مارک لوله پلیکا

لوله پلیکا تبریز

لوله پلیکا تبریز توسط شـرکـت آذر لوله تبریز تولید میشود. این شرکت در سال ۱۳۸۰ در شهـــرک صنعتی شهید رجایی تبریز تأسیس و به بهره برداری رسیده است و با رساندن تولید سالانه خویش از ۸۰۰۰ تن به ۱۰۰۰۰ تن در ســال و تولید لوله های آبرسانی و فاضلابی به یکی از تأمین کنندگان بازارهای مصرف کشور تبدیل گشته است .

قیمت لوله پلیکا تبریز

قیمت لوله پلیکا تبریز باتوجه به انواع، موارد مصرف و اندازه و ضخامت لوله که شامل لوله های آبرسانی ،فاضلاب زیرزمینی بدون فشار ، فاضلاب ساختمان ،انتقال آب باران ، لوله های مخابراتی و اتصــالات U-P.V.C بر اسـاس استاندارد های ۹۱۱۹ , ۹۱۱۸ , ۲-۱۳۳۶۱ , ۱-۱۲۱۴۲ , ۱۱۱۰۵ , (۱۳۲۹ , ۱۴۰۱ ۲-۱۴۵۲ , ۱۲۲۰۰ , ۱۶۸۷۳ EN DIN ) و در دو نوع چسبی و پوش فیت را مشخص می شود. برای اطلاع از قیمت انواع لوله پولیکا تبریز و اتصالات با بخش فروش پلیمر کده در تماس باشید.

لوله پلیکا سمنان

کارخانه های لوله پولیکا مختلفی درسمنان و تحت عنوان ذکر شده اقدام به فروش می کنند. کارخانه لوله پلیکا ستاره سمنان یکی از تولیدکنندگان ای محصول می باشد که از ۱۳۷۶ کار تولید خود را آغاز کرده و هم اکنون به تولید لوله پولیکا های در سایز های متفاوت از ۲۰ تا ۶۳۰ میلیمتر می پردازد. یکی دیگر از کارخانه هایی که در سمنان در این زمینه شناخته می شود، لوله PVC سمنان است که دارای برخی از گواهینامه های سازمان ملی استاندارد می باشد.اگر به دنبال لوله و اتصالات پی وی سی برای مصارف برقی هستید، می‌توانید انواع سایزهای مختلف این نوع لوله را با به روزترین فناوری از برند معروف سازند پلیمر سمنان تهیه کنید. سازند پلیمر سمنان توانسته از نظر کمی و کیفی، بازار هدف خود که تولید و فروش ملزومات برقی بوده به دست بگیرد و با قیمت مناسب، بیشترین پتانسیل را در مرحله اکسترود داشته باشد. لوله پلیمر سمنان را می‌توانید در سایزهای مختلف از ۲۰ تا ۵۰ و در وزن‌های مختلف تهیه  کنید. این لوله‌ها به رنگ آبی آسمانی بوده و اندازه هر شاخه آن ۶ متر است. 

لوله پلیکا زنجان

کارخانه های نیز تحت عنوان لوله پلیکا زنجان در استان زنجان مشغول به فعالیت در زمینه تولید لوله و اتصالات پلیکا می باشند. زنجان هم مانند تهران یکی از قطب های صنعتی کشور در زمینه تولید اینگونه محصولات است. لوله های تولید شده در زنجان در حوزه آبرسانی در فشارهای ۶ بار، ۱۰ بار و ۱۶ بار به تولید می رسند.

لوله پلیکا گلپایگان

یکی دیگر از باتجربه‌ترین و باسابقه‌ترین برندهای تولید کننده لوله پی وی سی لوله پلیکا گلپایگان است. این برند که در زمینه تولید انواع محصولات صنعتی، کشاورزی، فاضلاب ساختمانی و شهری، آب و برق، جارو مرکزی و صادرات برق فعال است، توانسته تمام استانداردهای لازم، از جمله استاندارد ملی، گواهی ایزو، و سایر استانداردهای لازم و معتبر را برای تولید محصولات خود به دست آورد. به این ترتیب رضایت مشتریان در استفاده از این برند، کیفیت لوله پلیکا را تضمین می‌کند. این برند در سال ۷۸ جزو واحد نمونه کشوری معرفی شد و اولین و تنها صادر کننده لوله پلیکا در ایران است که نشان از سطح کیفیت معتبر این برند دارد. لوله پلیکا گلپایگان در سایزهای مختلف به فروش می‌رسد و شما می‌توانید با توجه به نیازی که از آن انتظار دارید، سایز مورد نظرتان را انتخاب کنید.

قیمت لوله پلیکا

موارد بسیاری در تعیین قیمت لوله پلیکا دخیل هستند از مواردی که می توان به آن اشاره کرد ضخامت و نوع معمولی و قوی لوله پلیکا و همچنین نوع استفاده از آن که می تواند روی زمین و بطور دفنی زیر زمین و داخل بتن بکار برده شود. قیمت لوله پلیکا برای شاخه های ۶ متری تعیین می شود و با توجه به نوسانات قیمت مواد اولیه معمولا قیمت لوله پلیکا نیز دستخوش نوسان می باشد. برای استعلام قیمت لوله پلیکا می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در قیمت لوله پلیکا سایز لوله پلیکا یا همان قطر لوله است. قیمت لوله پلیکا در کارخانه های مختلف تولیدی متفاوت است و منشا این تفاوت در متریال بکار گرفته شده در فرآیند تولید لوله پلیکا می باشد.

سوالات متداول-FAQ

Most frequent questions and answers

 برند مختلی در زمینه لوله پولیکا و پی وی سی فعالت دارند که بهترین آنها می توان به پلمیر گلپایگان، تک ستاره گلپایگان،آذر لوله تبریز،پلیکا تبریز، پلیکا تهران، پلمیر یاس و…  قدمت، وسعت خدمات رسانی در سراسر کشور، تضمین قیمت و کیفیت و حاضر بودن در تمامی عرصه های بازار لوله و اتصالات سبب شده این برند خود را به عنوان بهترین برند لوله پی وی سی معرفی کنند.

قیمت لوله پلیکا بر اساس نوع آن معمولی، نیمه قوی و یا قوی  بودن و همچنین سایز و ضخامت و کیفت و نوع برند آن متفاوت می باشد.

جهت در یافت لیست قیمت و همچنین دریافتم وجودی محصولات با پلیمر کده تماس بگیرید.

5/5 ( 3 نظر )
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید